Jeszcze do niedawna czujniki ruchu były montowane głównie w lampach zewnętrznych. Ich głównym zadaniem było informowanie właścicieli posesji o wizycie nieproszonych gości na działce. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na zainwestowanie w wysokiej jakości czujniki ruchu do lamp LED znajdujących się wewnątrz budynku. Przyszli użytkownicy takich akcesoriów często zastanawiają się, jak je podłączyć. Warto poznać odpowiedź na to pytanie.
Po co montuje się czujnik ruchu do lampy LED?
Odpowiednio dobrany czujnik ruchu do LED ma wiele praktycznych zastosowań. Urządzenie to skutecznie wyczuwa zmiany w emisji fal spowodowane pojawieniem się intruza na danym terenie. To w praktyce znacząco zmniejsza ryzyko włamania do domu lub kradzieży. Zamontowany wewnątrz domu czujnik ruchu LED umożliwia automatyczne sterowanie oświetleniem w celu jego włączenia lub wyłączenia. To sprawia, że nie trzeba szukać w ciemności włącznika światła w nocy, np. idąc do łazienki albo po wodę do kuchni. Dobrej jakości czujnik ruchu do LED-ów znacząco zmniejsza także ryzyko upadku na schodach w trakcie poruszania się po nich po omacku.
Używanie czujników ruchu LED w domu ma wiele korzyści. Przede wszystkim w dłuższej perspektywie czasowej sprzyja ono obniżeniu rachunków za prąd. W tym przypadku bowiem światło zapala się tylko wówczas, gdy w pobliżu danego akcesorium znajduje się jakaś osoba. Później oświetlenie automatycznie gaśnie.
Czujniki ruchu do LED wyróżnia także bezpieczeństwo użytkowania. Stosowanie urządzenia nie jest uciążliwe dla domowników. Oddziałuje także neutralnie na ich zdrowie.
Jak podłączyć czujnik ruchu do lampy LED?
Czujnik ruchu do lampy LED podłącza się w bardzo prosty sposób. Najpierw należy odłączyć zasilanie i upewnić się, że faktycznie doszło do jego tymczasowego odcięcia. Później montuje się obudowę akcesorium zgodnie z rysunkiem zamieszczonym w instrukcji dołączonej do danego modelu. Należy przy tym pamiętać o podłączeniu przewodów zgodnie z ich oznaczeniem. Przy produktach o napięciu 230 V przewód fazowy L ma kolor brązowy, a przewód neutralny N – niebieski. Jeśli natomiast napięcie wynosi 12 V lub 24 V, w takim przypadku przewód dodatni oznaczony jest na czerwono, a ujemny na czarno.
Czujnik ruchu czarny lub w innym kolorze montuje się na kablu zasilającym przed gniazdem żarówki. Należy zadbać o to, aby był on w pełni odsłonięty. To bowiem sprzyja jego sprawnemu działaniu.
Po sfinalizowaniu prac montażowych należy sprawdzić działanie czujnika. Jeśli okaże się, że emitowane przez niego światło świeci za długo lub zbyt krótko, można ustawić odpowiednie wartości na potencjometrach. Stosownej regulacji podlega również zasięg działania danego urządzenia. Na koniec można przystąpić do podłączenia przewodów elektrycznych. Trzeba przy tym zwracać uwagę na kolor kolejnych kabli oraz ich kolejność. W ten sposób ryzyko popełnienia błędu zostanie zredukowane do minimum.
Czy do każdej lampy LED można podłączyć czujnik ruchu?
Niestety nie każda taśma LED nadaje się do podłączenia do niej czujnika ruchu. W tym przypadku kluczową rolę odgrywa maksymalne obciążenie baterii danego modelu urządzenia. Przy zakupie konkretnego modelu trzeba zwrócić uwagę na możliwość jego dopasowania do mocy oświetlenia w taki sposób, aby nie przekroczyć maksymalnej ilości woltów wskazanych w ulotce przez producenta.
Detektory ruchu rzędu 230 V znajdują zastosowanie głównie przy lampach LED-owych oświetlających podwórka i podjazdy przed domem. Natomiast czujniki 12 V zazwyczaj montuje się przy taśmach LED-owych oraz lampach z profili. Takie czujniki ruchu LED znajdują zastosowanie głównie w kuchniach i łazienkach. Wszystko dzięki ich wododporności.
Przy problemach z doborem odpowiedniej opcji dla siebie warto skorzystać z pomocy profesjonalistów zatrudnianych przez firmę BERGE. Można się z nimi skontaktować e-mailowo bądź telefonicznie. W razie potrzeby doradzają oni klientom przy zakupach. Zamówiony i opłacony towar trafia do kupujących w ciągu maksymalnie kilku dni roboczych.