Moda vintage ma wielu wielbicieli – w tym tych, którzy interesują się wyrobami ceramicznymi. Elementy stylu retro, jakie można zaobserwować w uszlachetnionych naczyniach to subtelne wzornictwo stanowiące niepowtarzalną dekorację. Barwne kwiaty, kolorowe obręcze i wiele innych motywów mogą sprawić, że pozornie zwykła zastawa stołowa zmieni się w relikt lat 60.
W połowie XX wieku nastąpił istny wybuch kreatywności polskiej szkoły designu, znacząco wpływając na ówczesny wystrój wnętrz. Debiut pierwszego, powojennego pokolenia artystów oraz zmiany polityczne spowodowały, że na wielu obszarach codziennego życia pojawiły się barwy, które dotychczas rzadko spotykano. Na meblach ujawniły się jaskrawe kolory, takie jak soczysta pomarańcza czy zieleń, a na ścianach – wzorzyste tapety. Zwężane nogi stołów, charakterystyczne konsole RTV i inne znaki tamtejszych czasów na stałe powróciły do współczesnej aranżacji, przeciwstawiając się tendencjom minimalistycznym. Podobny trend można zaobserwować w ceramice z Bolesławca, która wykorzystuje motywy przywołujące „szalone” lata 60.
Retro naczynia ceramiczne
Flora to klasyczny motyw w ceramice, pojawiający się zazwyczaj na obrzeżach płaskich i głębokich talerzy. Tym, co wyróżnia kwieciste wzory w stylu retro są głębokie, intensywne barwy, w szczególności charakterystyczny kobalt. Granatowe naczynia z wyraźnymi, czasami jaskrawymi roślinami są niemalże wyznacznikami lat 60. To właściwie relikty tamtych czasów, determinowanych przez stale pojawiające się nowe nurty w sztuce: od wizualizmu, tzw. op-artu przez amerykański space age po kubizm. Polska dyktowała także swoje własne trendy, bawiąc się wachlarzem odcieni i kształtów, które dzisiaj są wiernie odwzorowywane – twierdzi pracownik firmy Ceramika Design. Współczesne wytwory nawiązujące do tego okresu stanowią przedmioty przekształcające zastawę stołową w rodzaj estetycznego doświadczenia.
Inna wersja retro-naczyń wykorzystuje abstrakcyjne, czasem geometryczne kształty. Tradycyjne kropki nie muszą stanowić banalnego motywu, jeżeli przy okazji wykorzystują wielobarwne tło. Złote, czasem brązowe, zielone czy niebieskie obręcze okalające brzegi talerza przynoszą na myśl dom dziadków, w którym podawało się świąteczny obiad w podobnych półmiskach. Ceramika Bolesławiec z jednej strony stanowi wierne odtworzenie trendów, jakie panowały w latach 60., z drugiej prezentuje świeższe spojrzenie na klasyczne zdobnictwo. Współcześnie interpretowane tendencje bazują na „szalonej” kolorystyce tamtego okresu, pozwalając na dostosowanie wyrobów do stylizowanego wnętrza, ale także oferują szerszy zestaw wzorów.
Talerz na ścianę w stylu PRL
Ceramika była wykorzystywana nie tylko jako naczynia, na których serwowano posiłki, ale także element dekoracji. Specjalnie malowane i zdobione talerze zawieszano na ścianach kuchni, zastępując tym samym krajobrazy przedstawiane na zwykłych obrazach. Zadaniem takich instalacji było propagowanie wizji polskiej wsi w czasach PRL-u, co nie oznacza, że nie stanowiły efektownej ozdoby. Stosunkowo niedawno „powróciły do łask”, znajdując swoje miejsce we współczesnej aranżacji wnętrz. Zazwyczaj umieszcza się je w pomieszczeniu, gdzie są przygotowywane lub spożywane posiłki. Naczynia częściej ustawia się jednak na półkach, aby oprócz swojej estetycznej funkcji mogły również pełnić tą praktyczną.