Instalacja wodna występuje w każdym domu. Jak sama nazwa wskazuje, odpowiada ona za dostarczanie wody do kranów. Dawniej instalacje wodne wykonywało się z rur stalowych. Dziś, po kilkudziesięciu latach użytkowania, instalacje te często są w fatalnym stanie. To wystarczający powód do tego, aby pomyśleć o ich wymianie na nowe. Kiedy należy to zrobić?
Powtarzające się awarie instalacji
Pierwszym sygnałem do tego, aby pomyśleć o wymianie instalacji wodnej są regularnie pojawiające się awarii. Kiedy jeden przeciek goni kolejny to znak, że instalacja jest w naprawdę kiepskiej kondycji. Do tego stopnia że może to grozić poważną katastrofą w mieszkaniu i jego całkowitym zalaniem jeśli wyciek będzie duży. Mokre ściany, podłogi czy woda sącząca się spod płytek, wanny lub brodzika – to znak że w instalacji jest wyciek, który należy naprawić. Wiedząc że nasza instalacja ma kilkadziesiąt lat, trzeba przygotować się do większego remontu i wykonania jej na nowo.
Niskie ciśnienie wody
Kolejnym sygnałem do tego, że instalacja musi zostać wymieniona na nową jest coraz to mniejsze ciśnienie wody, podczas gdy w innych ujęciach lub u sąsiada ciśnienie jest prawidłowe. O czym to świadczy? Oczywiście o tym że światło rur zmniejszyło się do tego stopnia, że płynie przez nie coraz mniej wody. Jak można to naprawić? Niestety nie ma innej rady jak wymiana instalacji na nową. Należy usunąć stare rury, a następnie w ich miejsce założyć nowe, przez które woda będzie mogła płynąć całą ich średnicą.
Niesmaczna woda
Jeszcze innym wskazaniem do tego, aby wymienić instalację wodną jest zły smak wody. Jeśli zauważyłeś że woda płynąca z kranu smakuje inaczej niż kiedyś, powodem może być osad kamienny, który zgromadził się wewnątrz instalacji domowej i zanieczyszcza wodę. Może to mieć również swoje przykre konsekwencje w stosunku do naszego zdrowia. Nie zawsze to co znajduje się w osadach kamiennych jest korzystne dla niego.
Rdzawa woda
Woda płynąca z kranów coraz częściej przybiera rdzawo-brunatny kolor zamiast krystalicznie czystego? To kolejny powód do wymiany instalacji na nową. Trzeba to zrobić jak najszybciej, ponieważ taka woda może uszkodzić sprzęty – podgrzewacze przepływowe, piecyki gazowe i pralkę. Doraźnym rozwiązaniem może być instalacja filtrów, które będą oczyszczały wodę z największych zabrudzeń.
Ile kosztuje wymiana instalacji wodne?
Wymiana wewnętrznej instalacji wodnej nie jest tania i zależy od wielkości budynku. Chcąc przeprowadzić taką inwestycję, trzeba się przygotować na wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Decydując się na taką operacją, pamiętajmy o zastosowaniu odpowiednich materiałów, a także skorzystaniu z usług profesjonalnych firm, które na co dzień zajmują się takimi rzeczami. Nowa instalacja wykonana z rur PVC będzie nam służyć przez kolejnych kilkadziesiąt lat, nie nosząc żadnych śladów uszkodzeń czy zużycia. Potrzebne ci wsparcie finansowe na taką operację? Pożyczka przez internet jest naturalnym wyborem dla wielu osób, które mają w planach taki remont.