Dalie są pięknymi i wieloletnimi roślinami, które dodają kolorowych akcentów do ogrodu. Są one łatwe w uprawie i występują w wielu odmianach, dzięki czemu można je dopasować do każdego stylu ogrodu. Dalie są również łatwe w konserwacji i nie wymagają dużo uwagi.

O czym musisz pamiętać, zanim posadzić dalię do gruntu?

Niektórzy uwielbiają naparstnicę do ogrodu, które są atrakcyjną ozdobą – więcej o nich sprawdzisz tutaj: https://magiaogrodow.pl/naparstnice-atrakcyjna-ozdoba-ogrodu/. Jednak to dalie są jednymi z najpiękniejszych roślin do ogrodu, a poza tym mają sporo innych zalet. Dalie nie lubią zimnych miejsc, więc należy je posadzić w miejscu osłoniętym od wiatru i słońca. Tylko wtedy będą one mogły uzyskać pełny rozkwit. Dobrze jest sadzić je w miejscu, które zapewni ich odpowiednie nasłonecznienie oraz dostęp do drobiny powietrza. Ważne jest, aby pamiętać, że dalie są wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne, więc należy unikać sadzenia ich w miejscach zbyt obciążonych ruchem.

Jak wybrać dalię do ogrodu?

Przy wyborze dalii do ogrodu należy wziąć pod uwagę jej wzrost, kolor, kształt i czas kwitnienia. Rozważyć należy też jej wymagania w zakresie pielęgnacji. Karpy dalii do sadzenia kupuje się zazwyczaj wiosną lub na przełomie lata i jesieni.

Sadzonki (bulwy, karpy) dalii — co trzeba o nich wiedzieć?

Karpy dalii są bulwami powstającymi z odpowiednio wyselekcjonowanych odmian dalii. Składają się one z głównego karpa, który tworzy jedną dużą bulwę, a także kilku mniejszych bulw. Konieczne jest przechowywanie ich w optymalnych warunkach: w ciemnym, chłodnym i suchym miejscu.

Kiedy sadzić dalie?

Karpy dalii należy sadzić, gdy miną pierwsze oznaki zimy, czyli na przełomie lipca i sierpnia. Sadzenie dalii zbyt wcześnie sprawia, że rośliny nie mają wystarczająco dużo czasu, aby wykształcić system korzeniowy w odpowiednim tempie.

Porady praktyczne

Karpy dalii należy sadzić w wykopie wykopanym na głębokości 3-5 cm. Optymalnym rozstawem jest 25–30 cm. Ważne jest, aby do sadzenia użyć próchniczej, luźnej gleby, która będzie odpowiednia dla dalii. Glebę taką można uzupełnić wapnem. Karpy dalii najlepiej się czują na stanowisku słonecznym. Należy również unikać mokrego, ciasnego miejsca. Dalie przed sadzeniem należy lekko zwilżyć, aby uprościć proces wkopania.