Systemy klimatyzacyjne stają się coraz bardziej powszechne – możemy znaleźć je nie tylko w miejscu pracy czy też punktach handlowych, ale również budynkach mieszkalnych. Rosnąca popularność nie powinna nikogo dziwić, ponieważ urządzenia pozwalają znosić uciążliwe upały, a zimą mogą stanowić dodatkowe źródło ciepła. Oczywiście zakładając, że klimatyzator jest sprawny – w końcu, jak każdy inny sprzęt, jest podatny na różnego rodzaju awarie. W niniejszym tekście przedstawimy najpopularniejsze z nich.

Niepokojące sygnały, czyli jak poznać, kiedy klimatyzator zaczyna się psuć

Przyczyn awarii może być wiele – od braku odpowiedniego serwisowania urządzenia, przez zaniedbania ze strony użytkowników i błędy na etapie montażu, aż po całkowite ignorowanie objawów, które mogą wskazywać, że z naszym domowym systemem klimatyzacyjnym zaczyna dziać się coś złego. Do najbardziej niepokojących sygnałów zaliczamy m.in.:

  • wydobywający się z urządzenia dym oraz swąd spalenizny,
  • głośniejszą niż zwykle pracę,
  • wyraźnie obniżoną efektywność,
  • wyciek wody z parownika,
  • problemy z prawidłowym działaniem bezpieczników oraz innych elementów urządzenia.

Z jednostki wewnętrznej klimatyzatora może również wydobywać się niezbyt przyjemna woń – najczęściej jest to następstwo rozwoju pleśni lub grzybów. Obecność takich gości w systemie klimatyzacyjnym może być niebezpieczna dla naszego zdrowia (a zwłaszcza stanu dróg oddechowych), dlatego w przypadku wyczucia charakterystycznego zapachu należy niezwłocznie skontaktować się z serwisem klimatyzacji, który zajmie się odgrzybieniem i dokładnym wyczyszczeniem urządzenia.

Nie trzeba oczywiście martwić się na zapas – niektóre usterki nie są wcale poważne i nie wpłyną negatywnie na żywotność klimatyzatora, a jedynie obniżą jego wydajność. Nie oznacza to jednak, że drobne awarie należy ignorować, ponieważ nie naprawiane mogą doprowadzić nawet do nieodwracalnego zniszczenia jednostki.

Najczęściej występujące problemy w systemach klimatyzacyjnych

Klimatyzatory to stosunkowo skomplikowane urządzenia, jednak wbrew pozorom w większości przypadków dochodzi do awarii podobnych podzespołów. Typowe usterki systemów klimatyzacyjnych to:

  • zabrudzone filtry powietrza: rolą filtrów jest przechwytywanie różnego rodzaju zanieczyszczeń, jakie możemy znaleźć w powietrzu, które przepływa przez system klimatyzacji. Kurz, alergeny czy też mikroorganizmy z czasem coraz liczniej osadzają się na elemencie filtrującym – jeżeli nie zadbamy o jego regularne czyszczenie, to nasz klimatyzator będzie przeciążony, zacznie pracować z mniejszą wydajnością, a przy okazji zacznie pobierać większą ilość prądu. W przypadku bardzo poważnych zaniedbań jednostka może nawet odmówić współpracy, albo się zniszczyć. Nie można też zapomnieć, że brudny filtr oznacza brudne powietrze w naszym domu,
  • mała ilość czynnika chłodniczego: jeżeli w naszym układzie klimatyzacyjnym występuje zbyt mała ilość płynu roboczego, to najprawdopodobniej odpowiada za to nieszczelność. W efekcie dochodzi do nierównomiernej pracy sprężarki, która na przemian włącza się i wyłącza, doprowadzając do spadku efektywności chłodzenia. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do spalenia tego elementu,
  • niedrożność przewodów, które odprowadzają skraplającą się parę wodną: do zwężenia lub całkowitego przytkania się przewodu może doprowadzić poważne zanieczyszczenie klimatyzatora lub mechaniczne zablokowanie jakimś większym obiektem. Zdiagnozowanie tej usterki jest bardzo proste – w jej efekcie z urządzenia zaczyna kapać woda, która w wyniku niedrożności nie może znaleźć innego ujścia,
  • uszkodzenie elementów elektronicznych: do takiej awarii najczęściej doprowadzają skoki napięcia. Problemy z prądem sprawiają, że nasz klimatyzator nie chce się w ogóle uruchomić, na swoim wyświetlaczu sygnalizuje błąd, a w przypadku włączenia szybko zaczyna się przegrzewać.