Budowa domu to duże przedsięwzięcie nie tylko finansowe, ale i logistyczne. Jeżeli na tym etapie inwestorzy nie zaplanują pewnych rozwiązań konstrukcyjnych, w wielu przypadkach po ukończeniu domu montaż niektórych udogodnień nie będzie możliwy. Z tego powodu, projektując swój dom, należy przemyśleć każdy, nawet najdrobniejszy szczegół, ponieważ może mieć on później duże znaczenie w kwestii komfortu użytkowania takiego obiektu. Jedną z decyzji, którą trzeba podjąć na etapie budowy domu, jest dobór rolet zewnętrznych. Lepiej wybrać natynkowe czy podtynkowe? Podpowiadamy.

Budując dom od podstaw, mamy znacznie większe możliwości, niż gdy remontujemy starszy obiekt. Kiedy budynek jest dopiero wznoszony, możemy zdecydować o instalacji na przykład rolet zewnętrznych podtynkowych, których na późniejszych etapach nie da się już zamontować. Niektórzy inwestorzy jednak świadomie wybierają rolety zewnętrzne natynkowe.

Dlaczego warto wybrać rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne, jak sama nazwa wskazuje, montowane są na zewnątrz budynku. Mogą pełnić różne funkcje. Jest to warstwa termoizolacyjna, która zatrzymuje ciepło wewnątrz domu, a latem zapobiega nagrzewaniu się pomieszczeń i je zacienia. Rolety zewnętrzne doskonale tłumią też dźwięki. Dodatkowo chronią okna przed celowym lub przypadkowym zniszczeniem, a więc ograniczają ryzyko włamania czy akty wandalizmu. Obecnie dostępnych jest kilka różnych typów rolet zewnętrznych, które różnią się między sobą m.in. sposobem montażu.

Rolety zewnętrzne podtynkowe

Rolety podtynkowe według niektórych inwestorów są dużo bardziej estetyczne niż wersje natynkowe. Jednak ze względu na to, że są one montowane razem z oknem, decyzja o ich zastosowaniu musi być podjęta już na etapie projektowania budynku, a najpóźniej przed wstawianiem okien. Rolety podtynkowe mogą być wyposażone w skrzynkę, która jest obudowana lub wkomponowana w elewację budynku. To rozwiązanie ma duży wpływ na estetykę obiektu, dlatego doceniane jest przez wielbicieli minimalizmu i nowoczesnego designu.

Rolety zewnętrzne natynkowe

Rolety natynkowe montowane są na mur lub na elewację. Ich zaletą jest więc fakt, iż podczas montażu nie trzeba ingerować w fasadę budynku. Dlatego można je zainstalować nawet wtedy, gdy dom już jest gotowy. Cena takich modeli jest dość atrakcyjna. Z tego powodu rolety natynkowe najczęściej wybierane są w sytuacji, gdy decyzja o montażu takiego elementu została podjęta, gdy dom był już gotowy. To dobra opcja również w sytuacji, gdy inwestor nie dysponuje wystarczającymi środkami, by kupić rolety podczas wznoszenia domu.

Podsumowując, inwestorzy, którzy budują dom, powinni już na etapie projektowania budynku wybrać rodzaj rolet zewnętrznych. Modele podtynkowe są zdecydowanie bardziej estetyczne, dyskretne i nie wpływają na wygląd obiektu, lecz muszą być montowane razem z oknami, a proces ich instalacji jest nieco skomplikowany. Z kolei modele natynkowe, choć są tańsze i można zamontować je na dowolnym etapie wykańczania obiektu, to wpływają na wygląd budynku. Obie te opcje zapewniają jednak dobrą termoizolację, zaciemnienie i ochronę.