Ceramika to najstarszy przemysł ludzkości. Technika ta pozwoliła nam rozwinąć się jako cywilizacji i nadal jest wykorzystywana w wielu dziedzinach, zarówno w licznych przedmiotach codziennego użytku, jak i w najwyższych sferach technologicznych. Dlaczego jednak ceramika jest tak ważna?

Co to jest ceramika?

Ceramika to umiejętność wykonywania przedmiotów z gliny, porcelany lub naczyń glinianych. Jak wszyscy wiemy, technika ta jest praktykowana od tysiącleci, gdyż był to pierwszy sposób przechowywania żywności. Oto kilka przykładów: zboże w dużych glinianych naczyniach, słoiki z korkiem do przechowywania wina i zapobiegania jego psuciu się, czy lampy do oświetlania w nocy.

Jakie są właściwości ceramiki?

Właściwości ceramiki wykraczają daleko poza codzienne użytkowanie, będąc podstawowym materiałem dla rozwoju technologii wszelkiego rodzaju. Oto jej główne cechy:

  • Nieprzepuszczalność. Ponieważ ma tak małe pory, nie przepuszcza żadnych płynów, więc możesz w nim przechowywać dowolny napój, czy to wino, wodę, czy dżemy.
  • Dobra izolacja. Utrzymują stabilną temperaturę wewnątrz pojemników, dlatego ceramika jest idealna do przechowywania żywności przez długi czas. Ponadto wytrzymują niskie temperatury nie ulegając degradacji.
  • Dobra twardość. Choć ceramika jest krucha w obliczu naprężenia takiego, jak uderzenia czy upadki na ziemię.
  • Odporność na korozję i ściskanie. Możesz układać duże ceramiczne wazony jeden na drugim, a dzięki wypalaniu w wysokiej temperaturze nie ulegną uszkodzeniu. Nie będą również rdzewieć, ponieważ ceramika jest nieżelazna.
  • Nie pali się. Jest to szczególnie ważne przy pożarach, gdyż ceramika stopi się dopiero w temperaturze powyżej tysięcy stopni. Kolejną zaletą jest to, że bardzo mało rozszerza się pod wpływem ciepła, co doskonale sprawdza się w zastosowaniach przemysłowych.
  • Ceramika jest dobrym izolatorem elektrycznym. Nie spodziewałeś się tego, prawda? Ze względu na te wszystkie właściwości, nawet przednie części statków kosmicznych wyruszających w kosmos są wykonane z różnego rodzaju ceramiki.

Do czego wykorzystuje się ceramikę?

Choć ludziom może się wydawać, że ceramika jest wykorzystywana jedynie w dodatkach dekoracyjnych, to rzeczywistość jest zupełnie inna. Nadal jest wykorzystywana w wielu różnych sektorach. Dwa całkiem różne przykłady to z jednej strony tworzenie kubków, które mogą być spersonalizowane i są używane na co dzień, a z drugiej strony zastosowanie wysokowytrzymałej ceramiki w piecach do topienia stali, które mogą osiągać nawet 3000°C i magazynować roztopione żelazo. Wyroby ceramiczne można również produkować w domu. Zapoznaj się z tematem tutaj: https://www.raczej.pl/domowe-wytwory-ceramiczne-odkryj-nowa-pasje