Technika tatuażu handpoke przeżywa obecnie swój powrót. Ten proces tatuowania był używany przez rdzennych mieszkańców w czasach starożytnych, ale jest ponownie używany, aby nadać oryginalne wykończenie tatuażom. Chcesz wiedzieć, co kryje się za tą niesamowitą techniką?

Czym są tatuaże typu handpoke?

Tatuaże handpoke nawiązują do techniki manualnej, która była stosowana setki lat temu w niektórych kulturach. Obecnie technika ta łączy w sobie ówczesną sztukę z wiedzą oraz środkami higienicznymi i bezpieczeństwa narzuconymi w sektorze tatuaży. Tatuaże handpoke wykonuje się poprzez nakłucie igłą wierzchniej warstwy skóry, bez docierania do trzeciej warstwy. Używana igła musi być wysterylizowana i zazwyczaj posiada oprawę, przez którą tusz przenika przez skórę.

Technika ta wymaga wprowadzenia igły w skórę punkt po punkcie, dlatego wykonujący ją profesjonalny tatuażysta musi mieć doskonały puls. Mimo, że tego typu metoda tatuowania jest bardzo czasochłonna, to efekt tatuażu handpoke jest zupełnie inny, nieco bardziej nieregularny, ale niepowtarzalny i z wykończeniem zależnym od pulsu tatuażysty. Dla małego i prostego tatuażu ta technika jest jedną z najlepszych, ponieważ nie wiąże się z takim samym bólem jak tatuowanie maszynowe. Poza wspomnianą wielką korzyścią, istnieją inne czynniki, które powinieneś wiedzieć o tej metodzie. Tatuaże są obecnie bardzo modne –  na stronie www.magazynmody.pl przeczytasz wszystko o najnowszych trendach i pielęgnacji tatuażów.

Pochodzenie techniki handpoke

Jak już wspomnieliśmy, technika handpoke ma swoje początki w samych początkach tatuaży. Istnieją badania, które twierdzą, że tatuaże zostały znalezione na mumiach z 3 250 lat p.n.e., będąc używane do leczenia, a nie do ozdoby czy sztuki. Później to właśnie niektóre plemiona nadały nazwę temu, co obecnie znamy jako tatuaż. Ich wzory były opracowywane za pomocą skamielin lub ostrych kamieni, które miały zdolność przenikania przez skórę. To właśnie wraz z powstaniem maszyny do tatuażu w 1891 roku zaprzestano ręcznego tatuowania. Od tego momentu stała się ona przestarzałą techniką i była uważana za niską jakość.

Czy lepiej zrobić sobie tatuaż techniką handpoke czy za pomocą maszyny?

Każda technika jest stosowana w zależności od warunków, w jakich ma być wykonany tatuaż, ponieważ każda ma swoje cechy, zalety i wady. Na przykład tatuaże maszynowe mają większą zdolność penetracji, docierając do trzeciej warstwy skóry. Jednak przy metodzie handpoke dochodzi się tylko do pierwszej warstwy. Z tego powodu pierwsza technika oznacza dłuższy czas gojenia, choć pozwala też na wykonanie bardziej rozbudowanych i kolorowych tatuaży, gdyż jest szybsza do wykonania i znacznie prostsza.