Zastanawiasz się jak jeszcze bardziej zminimalizować koszty życia codziennego? Odpowiedzią na to jest inwestycja w fotowoltaikę w zestawie z samochodem z napędem elektrycznym. Jeśli posiadasz już jedno lub drugie, za pomocą skompletowania zestawu bardzo szybko odczujesz różnicę finansową. Fotowoltaika przede wszystkim odciąży Cię od rosnących z dnia na dzień rachunków za prąd przez co najmniej 25 lat, a samochód elektryczny odciąży Cię od równie szalejących cen paliwa.

Samochód elektryczny napędzany będzie za pomocą nadwyżek energii, które wyprodukują Twoje panele fotowoltaiczne. Fotowoltaika oraz samochody elektryczne są coraz bardziej zauważalne w wielkopolsce. Liczby mówią same za siebie. Jeszcze w marcu 2019 roku, na polskich drogach można było naliczyć tylko 3163 samochodów elektrycznych. Dziś, w 2022 roku, jest to już ponad 20 tysięcy egzemplarzy. Tego rozwoju już nikt nie zatrzyma, coraz więcej Polaków przesiada się do elektryków, głównie ze względu na ceny paliwa oraz przejście na ekologiczny styl życia. W ten sposób, samochody o silnikach spalinowych zaczną powoli wymierać.

Jaka moc paneli fotowoltaicznych będzie potrzebna, aby naładować samochód elektryczny?

Przyjmuje się, że przeciętny kierowca w Polsce robi ok. 20 000 kilometrów w ciągu roku. Biorąc pod uwagę te liczby i przeliczając je na zużycie energii przez samochód elektryczny, wyjdzie nam mniej więcej 3 360 kWh prądu. Aby dobrać moc paneli PV do samochodu, należy oszacować zużycie prądu przez samochód na 100 kilometrów, plus szacowany przebieg, który przejedziemy przez cały rok. W przypadku średniego przebiegu, wystarczy nam instalacja o mocy 3,4 kW, której koszt może wynieść +/- 17 tys. zł.

Jeśli nie posiadasz w tej chwili fotowoltaiki, ale masz samochód elektryczny, wówczas bazując na przeciętnym przebiegu, za ładowanie samochodu z sieci, zapłacisz ok. 3 200 zł. Jeśli robisz np. 10 000 km przebiegu w ciągu roku, to analogicznie koszty energii spadną o połowę.

W przypadku, gdy nie posiadasz jeszcze własnej instalacji, a interesuje Cię fotowoltaika wielkopolska i mieszkasz w okolicy Poznania, Gniezna, Leszna, postaw na usługi zaufanej firmy Solarcon. Co u nich znajdziesz? Przede wszystkim będzie to fotowoltaika oraz jej montaż, z pełnym szeregiem niezbędnych usług dodatkowych. Firma działa na terenie całego województwa Wielkopolskiego.

Jak wygląda ładowanie samochodu elektrycznego za pomocą paneli fotowoltaicznych?

Fotowoltaika produkuje nadwyżki energii elektrycznej, które następnie oddaje do sieci energetycznej. Naturalnie nadwyżki w większej ilości możemy odebrać z powrotem, jednak można spożytkować je inaczej. Najlepszym rozwiązaniem dla właścicieli aut elektrycznych będzie inwestycja w domową stację szybkiego ładowania typu wallbox, za pośrednictwem której nadwyżki prądu przekazywane będą bezpośrednio do akumulatora samochodu elektrycznego. Patrząc od strony finansowej, ładując w ten sposób swój samochód, możesz zrobić to praktycznie za darmo.

Dodatkowym zwolnieniem od opłat jest również pominięcie coraz wyższych opłat za emisje, które dotyczą aut spalinowych. Samochody elektryczne są także tańsze i prostsze w serwisowaniu. Ponadto przyszli właściciele aut zasilanych prądem mogą liczyć na wsparcie finansowe w postaci dofinansowań rządowych, np. Mój Elektryk. Nie da się ukryć, że samochód elektryczny, w szczególności połączony z fotowoltaiką oznacza progresywne oszczędności.