Maty ogrodnicze są popularnie stosowane w celu ograniczenia rozwoju chwastów. Ich zastosowanie podnosi jednocześnie temperaturę oraz wilgotność gleby, są wykonane z materiałów przepuszczających wodę i powietrze. Korzystają z nich zarówno właściciele małych ogródków jak też profesjonaliści i właściciele większych plantacji sadowniczych.

Do czego są wykorzystywane maty ogrodnicze?

Maty ogrodnicze są wykonane z włókna polipropylenowego, często do ich produkcji są wykorzystywane materiały pochodzące z recyklingu. W przeszłości były wykorzystywane głównie przez profesjonalistów i projektantów krajobrazu, obecnie są ogólnodostępne i ułatwiają pielęgnację i prace w ogrodzie. Maty ogrodnicze podsiąkowe mogą być stosowane zamiast kory i torfu, umożliwiają równomierne rozprowadzanie wilgoci, dzięki temu rośliny nie muszą być podlewane tak często. Dobre warunki wpływają pozytywnie na wzrost roślin, zastosowanie mat ogrodniczych sprawia, że chwasty prawie wcale nie rosną, dzięki temu nie ma konieczności stosowania chemicznych oprysków. Zastosowanie takich produktów jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku nawodnienia skierowanego bezpośrednio do korzeni. W trakcie podlewania za pomocą węża ogrodowego rośliny mogą nie otrzymać dostatecznej ilości wody.

Dlaczego warto używać mat ogrodniczych?

Zastosowanie mat ogrodniczych jest szczególnie zalecane szczególnie przy większych uprawach. Można wówczas najpierw rozłożyć matę, a dopiero później wysadzać sadzonki roślin. Matę wystarczy naciąć w odpowiednim miejscu i delikatnie wsadzić sadzonkę. Po włożeniu rośliny do środka matę trzeba we właściwy sposób wyprostować, aby w dalszym ciągu pełniła odpowiednio funkcję osłaniającą. Po rozłożeniu maty można jeszcze delikatnie przykryć ją warstwą kory i torfu, aby efekt był bardziej naturalny. Maty ogrodnicze podsiąkowe są doskonałym zamiennikiem naturalnego podłoża, często są stosowane w szklarniach i na ekspozycjach sklepów ogrodniczych, umożliwiają zachowanie czystości i odpowiedniej estetyki zapewniając jednocześnie dobre warunki roślinom do wzrostu.

Maty ogrodnicze są często wykorzystywane w uprawie warzyw i owoców, np. truskawek. Dzięki temu, że zahamowany jest rozwój chwastów, system korzeniowy truskawek wzmacnia się, przyspieszona jest wegetacja, ponieważ podwyższona jest wilgotność i temperatura gruntu. Zalety stosowania mat ogrodniczych są zauważalne po pierwszych zbiorach owoców. Maty tego typu stosowane są również pod niewielkie krzewy, świerki karłowate i rośliny ozdobne.